Výlety po ostrově Kos

Řecký kostelíček

Cestujte po ostrově sami

Delegát cestovní kanceláře Vám při své první schůzce v hotelu bude nabízet výlety pořádané a zařizované CK, stejně tak zapůjčení auta se Vám budou snažit doporučit s tím, že pokud si toto vše budete zařizovat sami, bude o nevýhodné, budete platit pojištění navíc atd.

Je dobré si tyto informace vyslechnout, ale vše si zařídit na vlastní pěst.

Výlety zařizované přes CK jsou dražší, stejně tak i půjčení auta. Proto v sekci Půjčovna aut na ostrově Kos se dočtete jak na to 🙂

Město Kos

Autobusy jezdí + – s deseti minutovým zpožděním, cesta trvá z letoviska Marmari 20-25minut, občas se zadaří že jede i klimatizovaný autobus, což v těch 40C vedrech je opravdu dobré. Ostrov Kos mapa je k dispozici vždy, když jedete autobusem a vystoupíte v hlavním městě u autobusového nádraží, tak mapu zdarma dostanete.

Město Kos je celkem malé, sice je tam dost památek ale pokud si na jejich prohlídku vyhradíte jedno odpoledne v pohodě se to dá stihnout. Určitě doporučuji navštívit přístav a pevnost kolem které se dá projít a během dne oceníte i částečný stín a možnost vykoupat se v moři, nebo alespoň osvěžit, i když pláž je tam kamenitá. Poté jsme prošli centrum, nemohla chybět návštěva asi jediného mekáče na ostrově a také místní tržnice, kde jsme pár věcí také nakoupili.

Kos náměstí
Kos přístav

Amfiteátr Kos
Amfiteátr Kos 2

Kefalos

Jediný větrný mlýn na ostrově, stojí ve stejném městě kde je letiště, tj. v Kefalosu.
Větrný mlýn ve městě Kefalos na ostrově Kos v Řecku

Asklepion

Asi největší památka na ostrově, Asklepion, historický antický objekt rozkládajícímu se na několika „podlažích“, celkem je nutné vyjít 3x asi 30 schodů než se dostanete na vrchol a uvidíte skoro třetinu ostrova. 🙂 Vstup 4€ za osobu, děti většinou nikde neplatí, naše mají věk 6 + 3. Pojedete-li autem vše je dobře značeno, není problém najít cílový bod.

Asklepion
Asklepion 2

Termální prameny

Poté jsme vyrazili na jihovýchodní část ostrova k termálním pramenům, cesta vede přes město Kos a pak stále po pobřeží. Přijedete na konec cesty, kde je parkoviště a cca 400m z kopce po prašné cestě, někteří lenoši toto jeli autem, ale není od věci se občas projít i když nahoru v tom vedru to je docela síla 🙂 Termální „jezírko“ má teplotu asi 50C a pomáhá na mnoho nemocí, kožních, dýchacích atd. My se smočili jen po kolena protože vzduch měl asi 40C a voda 50C takže nic moc osvěžujícího 🙂 Poté jsme se vydali hledat pláž, ale všude byly jen kamenité, takže jsme ještě jednou zajeli na Paradise beach 🙂

Cestovní kanceláří doporučovaný výlet byl i do Turecka, což jsme ale z časových důvodů zamítli, celý den se trmácet po památkách ve skoro 50C vedrech by nebylo to pravé. Více by nás zajímal ostrov Kypr, u nás známý spíše víc jako daňový ráj než jako místo pro dovolenou, ale ten už je od ostrova Kos vzdálen moc, tak snad příště.